Публикувано на 15 April, 2010 от Стефан Георгиев
След като се изиграха общо 1230 срещи от редовният сезон на НБА, и всеки от отборите записа по 82 мача на своята сметка, е време и за най-вълнуващата и дългоочаквана фаза от всеки сезон в НБА, а именно Плейофите, и с тази вече превръщаща се в традиция статия, ще ви предложа на вниманието всеки един от участниците в тазгодишните Плейофи, с очакванията ми към него.
ИЗТОЧНА КОНФЕРЕНЦИЯ
1. Кливлънд Кавалиърс (61-21) – Лично за мен отборът фаворит за спечелването на титлата през този сезон. Кливлънд далеч преди завършването на редовният сезон си осигуриха домакинско предимство във всички фази от Плейофите, завършвайки с баланс от 61 победи и 21 загуби. Едно постижение, което нищо не предвещаваше че ще се случи в началото на сезона, когато Кавалерите започнаха доста колебливо, още напасвайки новопривлеченият Шакил О’Нийл в състава си, но след като Шакил свикна с новият си отбор, последваха някои много добри победни серии на Кливлънд, довели и до това 1во място в цялата Асоциация. Друг интересен трансфер който направиха Кливлънд дойде през февруари, малко преди да затвори трансферният прозорец, а именно привличането на Антуан Джеймисън от Вашингтон Уизърдс, като след това Кавалиърс успяха да си върнат и даденият в Уизърдс по този трансфер Зидрунас Илгаускас. След привличането на Джеймисън последваха отново няколко много колебливи мачове на Кливлънд, но след напасването на Джеймисън към игровата схема на отбора, Кавс отново заиграха повече от добре. Единственият проблем пред Кливлънд е контузията в пръстта, която лекува до преди няколко дена Шакийл О’Нийл, и неизвестността дали отборът няма да изпита отново трудности в първите мачове на Шак с отбора. Още повече че Кавалиърс се изправят срещу съперник който ги победи на 2 пъти през сезона, а и не е ясно дали почивката която получиха някои от играчите на Кливлънд няма да се отрази негативно на тима. Но ако отборът заиграе както умее най-добре (което най-вероятно ще е така) и успее да се опази от травми (тъй като Шак и Джеймисън са с потенциал за контузии) то без съмнение ЛеБрон Джеймс, Шакийл, Джеймисън, Мо Уилямс, Делонте Уест и компания притежават нужните класа и опит да се преборят за титлата. Една титла която е отколешна мечта на ЛеБрон Джеймс, и мисля че вече му е време да прибави и шампионски пръстен във витрината си. А при положение че това е може би последният сезон на Шак в НБА, то той без съмнение ще се раздаде напълно.
2. Орландо Меджик (59-23) – Орландо тази година успяха да се изкачат с едно място в крайното класиране, след като завършиха миналият сезон на 3та позиция (нещо което се дължи главно на спада в играта на Бостън през тази година), и си осигуриха домакинско предимство в мачовете до евентуален сблъсък с Кливлънд, като ако стигнат до Финалите в НБА също ще са домакини с един мач в повече от съперника си, тъй като завършиха с по-добро постижение от който и да било от отборите в Западната Конференция. Без никакво съмнение Меджик са може би единственият отбор, който може да спре Кливлънд по пътя им към Финалите, още повече че Орландо знаят как става това, след като победиха Кавалиърс с 4:2 победи във Финала на Изток миналата година. А и по мое мнение Дуайт Хауърд е единственият играч на Изток, който може да противодейства успешно на Шак, а и с Винс Картър, Джамийр Нелсън, Рашард Люис и компания, Орландо имат напълно боеспособен отбор за да затруднят максимално Кливлънд. А и след загубата от Лейкърс на Финала миналата година, Дуайт Хауърд бе заявил преди време че едно от желанията му е отборът му да срещне именно Лейкърс на Финала, за да могат да си отмъстят. Но лично аз си мисля, че тази година Меджик няма да успеят да победят Кливлънд.
3. Атланта Хоукс (53-29) – Ястребите, също като Орландо, успяха да се изкачат с едно място в класирането в сравнение с миналият сезон и амбициите на отборът са доста големи. Едни амбиции, които обаче едва ли ще получат покритие в Плейофите, тъй като Атланта загубиха всичките си мачове срещу основните си съперници Кливлънд и Орландо през редовният сезон (тук изключвам последният двубой на Хоукс срещу Кавалиърс, когато Кливлънд бяха без по-голяма част от титулярите си). Без съмнение играчите на Атланта притежават доста сериозна класа, но не мисля че ще имат сили за нещо повече от преодоляване на първият кръг, и евентуално достойно представяне след това срещу Орландо.
4. Бостън Селтикс (50-32) – Отборът разочаровал може би най-много през този сезон. След отпадането от Орландо на полуфиналите на Изток в миналогодишното издание на Плейофите, Селтикс афишираха амбиции за по-достойно представяне тази година, но просто не се вижда как това ще се случи. През тази кампания, Бостън записаха с цели 12 победи по-малко в сравнение с предишният сезон, и логично се смъкнаха с 2 места в класирането в Конференцията, като освен всичко Келтите са и в доста лоша форма, с едва 3 победи в последните си 10 срещи и без съмение ги чакат много тежки двубои с Маями в първият кръг. Дори и да успеят да преодолеят Горещите, след това на 99% съперникът им ще е отборът на Кливлънд, където всичко за Селтикс ще приключи. Въпреки безспорната класа на Кевин Гарнет, Пол Пиърс, Рей Алън и Рашийд Уолъс, годините вече си оказват влиянието, и споменатите играчи рядко показват играта с която станаха едни от най-големите звезди на НБА.
5. Маями Хийт (47-35) – Маями са може би единственият от отборите в тази Конференция, които нямат домакинско предимство, но са способни да поднесат изненада в първият кръг. Въпреки че загубиха и 3те си двубоя срещу Бостън през редовният сезон, според мен Дуейн Уейд и компания имат силите да се възползват от тези колебания в играта на Бостън през последните 20тина дни. Още повече, че Маями са в доста добра форма, с едва 1 загуба в последните си 13 срещи. Като лично аз се надявам Горещите да продължат напред и да се изправят срещу Кливлънд, тъй като винаги когато ЛеБрон Джеймс и Дуейн Уейд играят един срещу друг, мачовете са доста атрактивни и запомнящи се. Определено задачата пред Маями няма да е лесна, тъй като Бостън все още си остават доста класен отбор, но с малко доза късмет, съперникът им е напълно преодолим.
6. Милуоки Бъкс (46-36) – След тригодишно отсъствие от Плейофите, и въпреки че през по-голямата част от сезона отборът игра без голямата си звезда Майкъл Ред (или може би точно заради това), тази година Милуоки успяха да постигнат заветната цел. С отсъствието на Ред, но с един фантастичен Брендън Дженингс в състава си (със средно 15.5 точки, 5.7 асистенции и 3.4 борби на мач), който само за един сезон в професионалният баскетбол успя да спечели сърцата не само на феновете на Милуоки, но и на доста почитатели на НБА. Но истинският тест за новака предстои именно сега, когато отборът му се изправя срещу доста класният тим на Атланта, като не мисля че Милуоки имат силите да се справят с Ястребите. За последно двата отбора играха на 12 април, когато Бъкс бяха пометени в собствената си зала с 96:104, като очакванията ми за тази серия са за максимум една победа на Милуоки.
7. Шарлът Бобкетс (44-38) – Един от отборите за които се шумя най-много през последните месец-два бе именно Шарлът, тъй като живата легенда на НБА, Майкъл Джордън, изкупи контролният пакет акции на тима, и се превърна в мажоритарен собственик. Това е и единственият отбор, който за първи път след учредяването си ще вземе участие в Плейофите. Като Бобкетс имат един доста боеспособен отбор, който е и един от най-добре представящите се тимове в домакинските си мачове, но ги чака изключително тежко изпитание срещу Орландо още в първият кръг, като не мисля че Бобкетс имат кой знае какви шансове срещу Меджик, които вече ги победиха в 3 от 4 двубоя през редовният сезон, и ще гледат да си решат серията колкото се може по-рано. Но без никакво съмнение Шарлът ще се борят до последно и могат да създадат главоболия на Орландо.
8. Чикаго Булс (41-41) – Единственият отбор, който се бори до последният ден от редовният сезон за участие в Плейофите, и успя да го постигне с една отлична игра в последните си срещи. Воден от Дерик Роуз, отборът на Булс определено е способен да затрудни Кливлънд в първият кръг. Както вече споменах, Чикаго успяха да победят в 2 от 4те срещи ЛеБрон Джеймс и компания, а липсата на игрова практика на Шакийл О’Нийл и отчасти на ЛеБрон Джеймс, който пропусна последните няколко срещи на тима си, може да се окаже донякъде плюс за Биковете. Но въпреки всичко не мисля че Чикаго имат силите да отстранят Кливлънд. Още повече че и без никакво съмнение играчите на отбора ще са доста поизморени от този финален спринт, който направиха, а за един успех срещу Кавалиърс в 4 от 7 мача, на един отбор са му нужни доста физически сили. Миналата година Биковете бяха на крачка от поднасянето на изненада, когато загубиха с 3:4 от Бостън, докарвайки 4 от 7те двубоя до продължения, но тази година едва ли ще успеят да окажат чак такъв отпор на Кливлънд.
________________________________________________________________________________________________
ЗАПАДНА КОНФЕРЕНЦИЯ
1. Лос Анджелис Лейкърс (57-25) – Настоящият шампион в НБА през лятото бе определян от мнозина като основен кандидат за нова титла, и нямаше как да е иначе, след като Езерняците привлякоха в състава си Рон Артест. Но ако Лейкърс продължават да играят по начина по който играха досега, не виждам как ще успеят да защитят титлата си. Отборът не показва тази игра, която всички очакват, като Езерняците успяха да си спечелят сериите през редовният сезон срещу едва един отбор намиращ се над 4то място в някоя от Конференциите, а именно срещу Финикс, записвайки 3 победи и 1 загуба срещу Слънцата, загубвайки на два пъти от Кливлънд (дори бяха разгромени от Кавалиърс насред Стейпълс Сентър с 87:102), записвайки по една победа и една загуба срещу останалите отбори заели местата от 2ро до 4то на Изток, 2 победи от 4 мача срещу Далас, и 1 победа и 3 загуби срещу Денвър. Коби Брайънт все още не е напълно възстановен от контузиите които го измъчваха през втората половина на сезона, като дори пропусна последните 2 срещи на тима си, в опит да си излекува донякъде травмата в единият си пръст. Сигурно е че Коби ще играе за отбора си в Плейофите, като е всеизвестен факт че в тази фаза от сезона Брайънт играе отвъд способностите си, които и без това са доста сериозни. Но и при него вече годините си казват думата. Но ситуацията при Лейкърс бе идентична и предишният сезон, когато отборът игра доста лежерно по това време на годината, без да хаби сили и в първият и вторият кръг на Плейофите, където Езерняците влязоха във форма едва в последният 7ми двубой от вторият кръг, побеждавайки Хюстън с 4:3, а след това разгромявайки първо Денвър с 4:2, а след това и Орландо с 4:1 победи. Фил Джаксън без съмнение е може би най-големият специалист в играта, и знае отлично как да мотивира и подготви отбора си, и въпреки че ЛА загубиха домакинско предимство в евентуален сблъсък с Кливлънд или Орландо на Финалите в НБА, то те си остават един от фаворитите за титлата. Което няма как да е иначе при наличието на баскетболисти като Коби Брайънт, Пау Гасол, Рон Артест, Дерек Фишър, Андрю Байнъм (който се очаква да се завърне в игра още в следващият двубой на отбора си) и компания. Но определено тимът не може да си позволи в първият кръг да играе така както игра миналата година, тъй като там ги очакват пределно мотивираните и готови да се борят на над 100% във всеки мач играчи на Оклахома Сити Тъндър.
2. Далас Маверикс (55-27) – След едва 6тото място, което регистрираха Далас миналата година, през този сезон отборът показа доста значително подобрение в играта си, което си личи и 2рото място в класирането. Една позиция която за втора поредна година им отреди за съперник Сан Антонио Спърс, и която бе постигната до голяма степен благодарение на привлечените от Вашингтон Карън Бътлър и Брендън Хейууд, които се включиха много добре в състава на Маврите. Миналият сезон, въпреки че нямаха предимство за домакинските двубои, Далас се справиха без проблеми със Сан Антонио, побеждавайки ги с 4:1, като не мисля че тази година ще е различно, още повече че Маверикс спечелиха и 3 от 4те си двубоя през редовният сезон срещу Шпорите, и Дирк Новицки и компания определено знаят как да преодолеят този съперник, като мисля че няма да срещнат особени затруднения с тях.
3. Финикс Сънс (54-28) – Слънцата също прогресираха доста през тази година, като след регистрираният баланс от 46-36 през миналият сезон дори не успяха да си осигурят участие в Плейофите. През лятото Финикс се оттърваха от Шакийл О’Нийл, който определено не беше за стила на игра на Финикс, и резултатите не закъсняха. Стив Неш, въпреки 36те си години, прави поредният си силен сезон със средно 16.5 точки и 11 асистенции на мач, като дори в началото на кампанията, доста от анализаторите на НБА го определяха като потенциален MVP. Отличие което е ясно че няма как да спечели, но без съмнение това е признание за Неш. За Амар’е Студамайър имаше слухове преди затварянето на траснферният прозорец, които госвързваха с преминаване в Кливлънд, но сделката в крайна сметка се провали, и Амар’е сигурно ще си тръгне от Финикс през лятото, като това най-вероятно ще е последната му възможност да се докаже с екипа на Слънцата, и очаквам доста добри игри от него в Плейофите. Още повече че съперникът на Финикс в първият кръг е напълно преодолим, като очаквам сравнително лесна серия за Сънс.
4. Денвър Нъгетс (53-29) – Денвър след второто място миналата година, започнаха този сезон с амбиции дори за нещо по-добро, но ги сполетя доста лошо събитие, след като треньорът на отбора Джордж Карл се подложи на раково лечение и в по-голяма част от срещите през последните месеци не можа да бъде близо до отбора си. Нещо което определено повлия на представянето на отбора, като по мое мнение не толкова заради наставленията които не са чували играчите от Карл, а заради чисто човешкият и психологически фактор, тъй като връзката на Джордж Карл с играчите му винаги е била доста добра. До преди огласяването на тази злополучна вест, Денвър бяха окупирали 2рото място, но след това дойде този спад в играта, и смъкването до 4та позиция. Въпреки че Нъгетс спечелиха 3 от 4те си двубоя срещу Юта, въобще не е ясно как ще се представи отборът срещу Джазмение в първият кръг, като проблемите на Джордж Карл могат да продължат да оказват негативен ефект върху представянето на Денвър.
5. Юта Джаз (53-29) – Отборът на напълно заслужилият наградата за треньор на годината, Джери Слоън, до последният ден на редовният сезон бе дори с шанс за 2рото място в Западната Конференция, но след загубата си от Финикс, отборът ще трябва да играе всички евентуални сблъсъци оттук нататък без домакинско предимство. Нещо което не би трябвало да е кой знае какъв проблем за Юта, които играха доста добре в гостуванията си през сезона, с баланс 21-20, но които ако успеят да преодолеят Денвър, по всяка вероятност ще трябва да се изправят срещу Лейкърс, които обаче се оказаха доста удобен съперник за Джазмените през този сезон, и Юта успяха да запишат 3 победи от 4 мача срещу Езерняците. А впредвид играчите и треньора с които разполагат, определено Юта ще са много труден съперник за всеки, и могат да се очакват изненади от тях.
6. Портланд Трейл Блейзърс (50-32) – Портланд леко си влошиха представянето в сравнение с предишният сезон, когато записаха 54 победи, и мисля че максимума което могат да постигнат в тези Плейофи са 1-2 победи срещу Финикс. Брендън Рой е с контузия в коляното, която получи малко преди да свърши редовният сезон, като бе съобщено че има нужда от операция, която обаче ще бъде направена през лятото, и той ще може да вземе участие в Плейофите. Нещо което по мое мнение повече ще навреди, отколкото да помогне на Портланд. Блейзърс загубиха и 2 от 3те си сблъсъка с Финикс през сезона, а и впредвид факта че ще са домакини в едва 3 двубоя в серията, едно евентуално продължаване в Плейофите от тяхна страна би ме изненадало.
7. Сан Антонио Спърс (50-32) – Още един от отборите, на който отдавам изключително голям шанс да приключат с изявите си още в първият кръг. Сан Антонио, също както и Бостън на Изток, притежават доста класни играчи, които обаче вече са на възраст, което се отразява неизменно и на представянето им. Показателен пример за това е и спада с цели 4 места в класирането, след като завършиха 3ти миналия сезон, когато отново играха с Далас в първият кръг, и въпреки че тогава Спърс имаха домакинско предимство, не успяха да се възползват от него, и бяха разгромени с 1:4 победи. Сега очаквам нещо подобно да сполети Шпорите, още повече че и Далас имат доста по-добър отбор в сравнение с миналогодишният.
8. Оклахома Сити Тъндър (50-32) – Последният от 3те отбора, завършили с баланс от 50-32 редовният сезон, и отборът отбелязал най-голям прогрес за последната една година. Оклахома успяха да запишат с цели 27 победи повече в сравнение с предишният сезон, когато завършиха кампанията с баланс 23-59, като и голямата звезда на отбора Кевин Дюрант стана най-младият баскетболист печелил наградата за най-резултатен играч на редовният сезон. Треньорът на Тъндър, Скот Бруукс, разполага с изключително млад, но много добре играещ отбор, със средна възраст на стартовата петица от едва 24 години. Но въпреки крехката си все още възраст, играчите на Оклахома се раздават максимално във всеки двубой, като за всички тях, с изключение на Табо Сефолоша който е играл в тази фаза от сезона с Чикаго, това ще е и първо участие в Плейофите, и без никакво съмнение играчите на Тъндър ще са пределно мотивирани и ще дадат повече от това на което са способни във всеки двубой срещу именитият си съперник от Лос Анджелис Лейкърс. Не смея да се наемам с прогнози, и да заявявам че Оклахома могат да отстранят Лейкърс, но си мисля че отборът ще окаже много сериозна съпротива на Езерняците, и нищо чудно да станем свидетели на 7ми решителен двубой в тази серия.
________________________________________________________________________________________________
СХЕМА НА ПЛЕЙОФИТЕ
ИЗТОЧНА КОНФЕРЕНЦИЯ
1. Кливлънд Кавалиърс
8. Чикаго Булс
E. Победител 1-8
F. Победител 4-5
4. Бостън Селтикс
5. Маями Хийт
II. Победител E-F
Победител G-H
3. Атланта Хоукс
6. Милуоки Бъкс
G. Победител 3-6
H. Победител 2-7
2. Орландо Меджик
7. Шарлът Бобкетс
ЗАПАДНА КОНФЕРЕНЦИЯ
1. Лос Анджелис Лейкърс
8. Оклахома Сити Тъндър
A. Победител 1-8
B. Победител 4-5
4. Денвър Нъгетс
5. Юта Джаз
I. Победител А-B
Победител C-D
3. Финикс Сънс
6. Портланд Трейл Блейзърс
C. Победител 3-6
D. Победител 2-7
2. Далас Маверикс
7. Сан Антонио Спърс
НБА ФИНАЛИ – Победител I. – Победител II.
Нашият екип подкрепя изцяло отговорното залагане. Ако имаш съмнения за проблеми, може да направиш този тест (линк) и да прочетеш информацията по въпроса на Министерство на Здравеопазването (линк) и Gambling Therapy (линк). Всички материали в сайта са предназначени за лица над 18 години. С посещението си, Вие потвърждавате, че имате навършени 18 години
Свързани статии :
Предишна статия/прогноза : Шарлът Бобкетс – Чикаго Булс
Следващата статия/прогноза : Виляреал – Атлетико Мадрид
Всички материали в сайта са предназначени за лица над 18 години. С посещението си, Вие потвърждавате, че имате навършени 18 години.
Нашият екип подкрепя изцяло отговорното залагане. Ако имаш съмнения за проблеми, може да направиш този тест (линк) и да прочетеш информацията по въпроса на Министерство на Здравеопазването (линк) и Gambling Therapy (линк).
Някои права запазени. Статии и футболни прогнози могат да бъдат копиране само след добавяне на https://futbolniprognozi.com в края на статията/футболната прогноза. Футболни прогнози не носи отговорност за вашите залози, както и не изисква процент от вашите печалби.